Festiwal dobrych praktyk na rzecz aktywizacji społecznej i kulturowej dzieci i młodzieży.

29 listopada 2010 r.

VI Szczyt organizowany przez Centrum Służby Rodzinie przy współpracy z Miastem Łódź.

PROGRAM KONFERENCJI

VI Szczyt w Sprawach Dzieci
- Festiwal dobrych praktyk na rzecz aktywizacji społecznej i kulturowej dzieci i młodzieży.

29 listopada 2010 r.
Aula Centrum Służby Rodzinie w Łodzi, ul. Broniewskiego 1a

1. Sesja konferencyjna:

10.00 Rejestracja uczestników

10.15 Przemówienia powitalne

  • ks. Stanisław Kaniewski, Dyrektor Centrum Służby Rodzinie w Łodzi;
  • Tomasz Bilicki, Zastępca Dyrektora Centrum Służby Rodzinie w Łodzi.

10.30 „Aktywny start”, prezentacja działalności na rzecz aktywizacji najmłodszych dzieci:

  • Jagoda Konieczna-Blicharz, Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lingren w Poznaniu;
  • Joanna Streit-Wlaźlak, Centrum Służby Rodzinie w Łodzi, projekt „Jeszcze bardziej pokochać urwisa – Ekstraniania w Twoim domu”.

11.00 „Aktywne podwórka” prezentacja działalności na rzecz aktywizacji dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym:

  • Adrian Kowalski, Fundacja Pomocy Dzieciom „Ulica” w Katowicach;
  • Marta Kiszkiel, Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej w Łodzi 4_GPAS-Lodz.pdf

11.30„Aktywność do lepszego życia” prezentacja działalności na rzecz aktywizacji dzieci i młodzieży niedostosowanych społecznie:

12.00 „Aktywnie – Alternatywnie” prezentacja alternatywnej działalności w pracy z dziećmi i młodzieżą:

  • o. Rafał Szymkowiak OFM Cap., Wspólnota alternatywnych w Krakowie;
  • Katarzyna Kubus, pedagog, instruktor teatralny i tańca.

12.30 Przerwa kawowa


2. Sesja warsztatowa:

Miejsce: sale warsztatowe Centrum Służby Rodzinie w Łodzi.

13.00 Warsztaty poprowadzą prelegenci z poszczególnych sesji tematycznych (warsztaty do wyboru):

1. Ręką, sercem, głową, czyli jak uczą się małe dzieci – Metoda Projektów i Przedprojekty w Instytucie Małego Dziecka im. Astrid Lindgren w Poznaniu. Jagoda Konieczna-Blicharz.

Metoda Projektów (The Project Approch wg prof. Lilian G. Katz) to nowatorska metoda uczenia, która umożliwia małym dzieciom aktywne poznawanie świata, zdobywanie wiedzy i doświadczeń. IMD opracował autorską modyfikację Metody Projektów – Przedprojekty dla dzieci poniżej 3 roku życia.

Podczas warsztatu zaprezentowane zostaną przykłady Przedprojektów realizowane w IMD przez dzieci w wieku od półtorej roku do trzech lat i ich rodziców.

Jagoda Konieczna-Blicharz – psycholog, prowadzi grupowe zajęcia dla małych dzieci i ich rodzin, czyli Grupy Zabawowe oraz Klub Dwulatka. Współtworzy programy służące rozwojowi i uczeniu się małych dzieci.

2. Czy warto wychodzić po dzieci na ulice i podwórka? Adrian Kowalski.

Poszukiwanie motywów pracy z dzieckiem na ulicy. Po co mam pracować na ulicy? Dlaczego? Czego się obawiam? Czego oczekuję? Warsztat będzie miał za cel próbę dopowiedzi na wyżej wymienione pytania. Spróbuje także dotknąć rzeczywistości „dzieci ulicy” – „dzieci na ulicy” – zostawianych samym sobie.

Adrian Kowalski, jeden z założycieli Stowarzyszenia „Dom Aniołów Stróżów” oraz Fundacji Pomocy Dzieciom ULICA, od 20 lat działa na rzecz dzieci ulicy i ich rodzin na Śląsku. Dzięki Adrianowi i jego współpracownikom udało się zbudować w jednej z najbiedniejszych dzielnic w Katowicach system pomocy dzieciom i rodzinom marginalizowanym społecznie. Aktualnie w Fundacji Pomocy Dzieciom ULICA prowadzi szkolenia dla osób pracujących wśród „dzieci ulicy”, rozpowszechnia system pomocy dzieciom i rodzinie.

3. Praca z dzieckiem z alkoholowym uszkodzeniem płodu FAS. Piotr Paczulla.

Odpowiedzi na trudne pytania: skąd się biorą dzieci z FAS? Jak wyglądają? Co robią? Jak żyją i jaka jest ich przyszłość?

Piotr Paczulla – socjolog, instruktor programu edukacyjno-terapeutycznego „FASTRYGA”, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu, absolwent Studium Profilaktyki Uzależnień Io i IIo Towarzystwa Psychoprofilaktycznego w Warszawie, konsultant w Zespole Interwencji Kryzysowej.

Od 4 lat w Zespole ds. Opieki nad Dzieckiem i Rodziną na stanowisku specjalisty pracy socjalnej.

4. Aktywnie – alternatywnie, czyli o inspiracji młodego człowieka. o. Rafał Szymkowiak OFM Cap.

Problemy w pracy z uczniem stwarzającym problemy wychowawcze. Propozycje ciekawych i alternatywnych metody pracy. o. Rafał Szymkowiak, dr teologii, wykładowca, współpracownik Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. P. Arrupe w Gdyni. Pracuje z młodzieżą trudną i subkulturami, prowadzi szkolenia w zakresie profilaktyka uzależnień oraz pracy z młodzieżą trudną, reżyseruje musicale i przedstawienia, duszpasterz młodzieży alternatywnej i akademickiej.

5. Tańczyć każdy może… ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi. Katarzyna Kubus.

Elementy choreoterapii i tańców w kręgu. Warsztat dla wszystkich, którzy chcą poznać ciekawe formy integracji, aktywizacji i działań z dziećmi i młodzieżą.

Katarzyna Kubus – pedagog, instruktor tańca współczesnego i fitness, wokalistka i instruktorka zajęć teatralnych.

15.00 Zakończenie, wydanie certyfikatów.


O aktywizacji dzieci i młodzieży rozmawiali w Radiu Plus przedstawiciele łódzkich organizacji pozarządowych. Zachęcamy do wysłuchania całej dyskusji.

Galeria zdjęć:

Patronat medialny